19 marca 2015

Zmiana turnusu - poradnik.

Dość dawno nie było stricte poradnika - dzisiaj o... terminie podróży. Nie, nie chodzi o to, w jakim miesiącu jechać do jakiegoś kraju - tylko, że jeśli mamy już mniej więcej termin wyjazdu i ustalone państwo/państwa, do których się wybieramy, to pojawia się pewien problem. Zmiana turnusu.
Co to jest zmiana turnusu?

OK - najpierw wyjaśnię, co to jest ta cała zmiana turnusu. W dużym uproszczeniu - gdy jedna wycieczka z biura turystycznego się kończy, jej miejsce "zajmuje" następna (zwykle tego samego lub następnego dnia - zmiana trwa zwykle do 2 dni). Dotyczy to głównie wycieczek autokarowych (chociaż ta sytuacja zachodzi również, jeśli mamy do czynienia z objazdówką, gdzie na miejsce dociera się samolotem, a w ramach programu przekracza się autokarem granice państw).

Przykład:
Dwie wycieczki do Rumunii trwają: 25-31.07 i 1-7.08. Dni 31.07 i 1.08 (piątek i sobota) to właśnie dni zmiany turnusu - wtedy jedna wycieczka wraca do Polski, a druga wyjeżdża. Łatwo się domyślić, żeby w tych dniach nie jechać do Rumunii, tylko zrobić to np. dzień przed zmianą. Wniosek jest z tego taki, że w piątek i w sobotę w Rumunii trwa zmiana turnusu.

Jak sobie z tym radzić?

Punkt pierwszy - wybierz destynację i przybliżony termin!

Tutaj nie trzeba chyba dużo tłumaczyć - krótko mówiąc, wybierz państwo/państwa (i przybliżony termin wyjazdu), do których chcesz pojechać.

Punkt drugi - sprawdź terminy biur turystycznych.

Może się to wydawać dziwne, w końcu jedziemy na własną rękę, a nie korzystamy z żadnych biur. Ale tu chodzi o to, żeby sprawdzić, czy w dniu, w którym wyjeżdżamy z Polski do danego kraju, właśnie w tym kraju nie ma zmiany turnusu...

Punkt trzeci - sprawdź program wycieczek.

Nie zawsze przekroczenie granicy państwa docelowego jest w pierwszym dniu wycieczki turystycznej - weź pod uwagę, w którym to jest dniu (i przelicz na normalną datę kalendarzową z dniem tygodnia). To samo dotyczy powrotu.

Punkt czwarty - jedź inną drogą.

Nie wykonałeś instrukcji w pierwszych trzech punktach i wyjechałeś w dzień zmiany turnusu? Jeszcze nic straconego, po prostu pojedź inną drogą i wybierz jakieś boczne przejście graniczne - autokary raczej jeżdżą na stałej trasie (która często jest główną trasą). Recepta na to jest prosta: jedź przez boczne przejście graniczne, bo tam wycieczka raczej nie będzie jechać.

Dlaczego należy unikać zmiany turnusu?

Wycieczki turystyczne na granicach odprawiane są zwykle... długo (z reguły ponad 1 godzinę). Po prostu pozwala uniknąć to większej kolejki na granicy (wycieczka na granicy zresztą raczej nie stoi sama, tylko wybiera najbardziej uczęszczane przejście), korków (komentarz chyba niepotrzebny) i nerwów (stanie na granicy/w korkach potrafi wkurzyć).

Można by to podsumować - są lepsze i gorsze dni na wyjazdy do danego kraju. Dni zmiany turnusu należą zdecydowanie do tej drugiej kategorii ;)

S.
Share:

2 komentarze:

  1. Niby tak oczywiste, a chyba większość o tym nie myśli i potem jest problem. Zazwyczaj loty czarterowe są w jakieś 2 dni , a czasem nawet jeden wiec można to ogarnąć, tak myślę;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. potwierdzam! Na szczęście da się to ominąć, lecąc lotem rejsowym albo jadąc innym przejściem granicznym ;)

      Usuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com