22 maja 2016

8 powodów, dla których Polska jest fajna!

Muszę się tutaj do czegoś przyznać. Ostatnio nieco zaniedbałem zwiedzanie Polski. Przez ostatnie trzy lata była dla mnie tylko krajem startu i mety, nie pojechałem na żaden dłuższy wyjazd, który chociaż w części obejmowałby miejsca, znajdujące się w Polsce [poza przejściem granicznym].

Ale tak naprawdę Polska, jako kraj, jest bardzo fajna! Oczywiście nie chodzi o to, żeby zupełnie przestać jeździć za granicę, ale... powoli zacząłem jeździć do zakątków naszego kraju.
Dlaczego podróżowanie po Polsce jest spoko?

1. Jeziora

Polska przyroda jest naprawdę ładna! Może brzmi to trochę jak banał, ale naprawdę tak jest. Nie chodzi mi tutaj ani o Bałtyk, ani o Tatry, dwa sztampowe symbole polskiej przyrody, ale o np. regiony Suwalszczyzny czy Mazur - byliśmy tam w 2012 i 2013 roku, odkrywając to, jak pięknie jest w tamtym regionie!
2. Warszawa

Tutaj pewnie moi krakowscy znajomi się oburzą, bo jak to tak - z Krakowa, a lubi Warszawę? ;) generalnie uważam naszą stolicę za jedną z ładniejszych w Europie; trochę przypomina mi Moskwę, ale jest od niej dużo mniejsza... ale tam jest przestrzeń, dużo zieleni i pomieszanie klimatów socjalistycznego i nowoczesnego.3. Góry

Z naszych gór chyba najbardziej podoba mi się w Sudetach [gdzie byliśmy np. w 2014] i Pieninach.

Co do Tatr, chociaż same w sobie są ładne, to odstraszają komercjalizacją i tym, że po prostu są zatłoczone - kiedy wyjeżdżaliśmy na np. ukraińskiego sylwestra 2014, zakopianka była zapchana do niemożliwości, ale podobnie było też np. w różne (i to bynajmniej nie świąteczne) weekendy; nie raz staliśmy w korkach w Skomielnej... aż w końcu wypracowaliśmy sobie sposób jej omijania.4. Zróżnicowanie

Polska jest naprawdę fajnym, bardzo zróżnicowanym krajem! Na północy wybrzeże, przechodzące w pagórkowate tereny pojezierzy: Mazurskiego i Wielkopolskiego, dalej mamy płaskie jak stół niziny środkowej Polski, później wzgórza wyżyn Krakowsko-Częstochowskiej, Lubelskiej i Kieleckiej z niewielką "wyspą" Gór Świętokrzyskich, wąski pas obniżenia i góry: Sudety i Karpaty.

Ta cała wyliczanka może brzmi trochę jak lekcja przyrody z podstawówki, tyle że... u nas jest cały wachlarz możliwości podróżniczych - równie dobrze można popływać w jeziorach, jak i połazić po górach, które, chociaż niewysokie, miejscami są bardzo urokliwe!

5. Jura Krakowsko-Częstochowska

Nie będę tutaj zachwalać samego Krakowa, bo w sumie i tak wszyscy do niego jeżdżą. Chodzi mi o jego okolice, a dokładniej obszar między Krakowem i Częstochową - Jurę (Wyżynę) Krakowsko-Częstochowską. Ogólnie rzecz biorąc, ten obszar wyróżniają wapienne ostańce, zamki [to od nich wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd - "orlimi gniazdami" są właśnie ruiny wielu warowni, np. Smolenia czy Ogrodzieńca] i porośnięte lasami wzgórza.
6. Śląsk

Śląsk jest dość mocno niedocenianym regionem, a można znaleźć tam fajne miejsca! Kilka tygodni temu byłem m.in. na Górze Św. Anny - bardzo ładne miejsce (i nie mówię tutaj o kościele!); jest tam m.in. park krajobrazowy. Po prostu piękne tereny, ludzi jak na lekarstwo... super.
7. Spływy kajakowe

Kajaki na naszych rzekach są bardzo fajne! Czy to na Sztole [dla niewtajemniczonych - rzeka na Jurze], czy na Czarnej Hańczy, spływy są godną polecenia atrakcją. Naprawdę polecam - kiedyś przepłynęliśmy ok. 25 km Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim... było super, co prawda trzeba było usiedzieć te 7 godzin i wiosłować, ale nudno nie było ;)8. "Klimat"

Tak, w Polsce jeszcze można znaleźć klimatyczne miejsca. Mowa tutaj o czymś, co jest stare, zaniedbane, noszące na sobie ślady poprzedniego systemu, albo o czymś, co jest autentyczne i nieskażone pseudozachodniością i dziadostwem made in China (takim pseudozachodnim miejscem jest wg mnie na przykład Zakopane). Klimatyczne miejsca naprawdę są w Polsce! A gdzie? Trzeba wiedzieć, jak i gdzie szukać ;)Podsumowanie

Oczywiście to nie wszystkie powody, dla których wycieczki po Polsce są dobrym pomysłem! Dorzućmy chociażby historię czy kulturę; coraz bardziej dochodzę do wniosku, że w naszym kraju może być naprawdę fajnie! Na naszym następnym wyjeździe (którego początek jest już w najbliższą środę) będziemy oglądali zarówno to, co w Polsce, jak i to, co za granicą. W zasadzie nie ma planu, nie chciałem go robić (tylko kilka pozycji na liście życzeń) - teraz zostało mi już tylko odliczanie do środowego popołudnia ;)        
Share:

20 komentarzy:

 1. Wakacje w Polsce mają swój niewątpliwy urok, tyle wspaniałych miejsc do zobaczenia nas czeka. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wszystko fajnie, ale na każdy z tych punktów można dać kontrapunkt, dlaczego warto jechać poza Polskę :P

  1) jeziora. Fakt, na Mazurach czy Suwalszczyźnie jest pięknie, ale jeszcze piękniej jest np. nad jeziorami w Szwecji czy Finlandii.
  2) Warszawa. Jak dla mnie jedna z brzydszych stolic w Europie. Zapaskudzona reklamami, chaotycznie rozbudowywana, ale bez tego sympatycznego chaosu bałkańskiego. Głośna i hałaśliwa.
  3) Góry. Z taką Słowacją czy Rumunią nawet nie ma co porównywać. Czesi mają znacznie ładniejsze np. skalne miasta i wiele pasm niezatłoczonych. I można by podawać kolejne kraje dla przykładu :) Rzecz jasna w Beskidach i Sudetach jest wiele pięknych miejsc, ale to nie znaczy, że są piękniejsze niż za słupkami granicznymi.
  4) zróżnicowanie. Ok, ale co w takim razie powiedzieć np. o Niemczech? Bułgarii? Rumunii? Chorwacji? Francji? O dużych krajach typu Rosja nawet nie wspomnę. Tam to jest zróżnicowanie!
  5) Jura. Bardzo fajna sprawa. Ale pofałdowanych rejonów z licznymi zamkami naprawdę w Europie nie brakuje.
  6) Śląsk rzeczywiście jest fajny :) Bo jest na nim i Wrocław i Cieszyn, i Sudety i kawałek Beskidów, i winnice Zielonej Góry i pola wokół Opola... Góra Świętej Anny to ładne miejsce, ale na pewno nie ludzi jak na lekarstwo ("polecam" przyjazd w weekend przy dobrej pogodzie) i próżno szukać tam czegoś, czego nie ma gdzie indziej (może poza amfiteatrem).
  7) spływy kajakowe to również nie tylko polska specjalność. Znajomi sobie bardzo chwalili spływy na Litwie i Łotwie. W innych krajach też spływają.
  8) owszem, klimatyczne miejsca są w Polsce, ale również w niemal każdym innym kraju.

  Tak więc podsumowując - Polska na pewno nie jest najnudniejszym krajem Europy, ale nie ma nic, coby ją w jakiś specjalny sposób wyróżniało na tle reszty. Nie ma ani najpiękniejszego morza, ani najpiękniejszych gór, ani najpiękniejszych miast/wsi, ani najpiękniejszej przyrody. Historia to głównie rozpamiętywanie klęsk i katastrof, a kultura ludowa jest w zaniku. Gdyby było inaczej to cały turystyczny świat waliłby do Polski. A tak nie robi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. w Szwecji/Finlandii jeszcze nie byłem, nie wiem, jak tam jest (ale dzisiaj jadę na ukraińskie jeziora :) ). Ale jak na razie najciekawsze jeziora w naszej części Europy widziałem na Suwalszczyźnie.
   2. mamy różne gusta - mnie się podoba w Warszawie to, że nawet w środku dość hałaśliwego miasta, są zielone enklawy i ogólnie miasto jest dosyć zielone. Dla mnie jedna z brzydszych stolic w Europie to np. Londyn ;)
   3. no oczywiście, Polska jest raczej nizinnym krajem. To prawda, w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii góry są super i niezatłoczone :) ale u nas pasma górskie zajmują ułamek kraju - np. na Słowacji to jakieś 60%.
   4. no tak, tyle że PL jest mniejsza np. od Niemiec (od Rumunii większa o jakąś 1/3, OK). A z Rosją to już nie ma co porównywać ;)
   5. ja chyba nie byłem w żadnym innym tego typu rejonie... nie wiem
   6. dobra, na G. Świętej Anny ludzi nie jest jak na lekarstwo, chociaż jak my byliśmy, to w okolicy pomnika i amfiteatru było parę osób - bo lał deszcz ;) [za to bliżej kościoła było sporo ludzi] ale to sformułowanie akurat odnosiło się do miejsc nieopodal niej.
   7. muszę uskutecznić parę spływów na Pribałtyce - ciekawe, czy tam też jest bania, żeby się rozgrzać i schłodzić po kajakowaniu :D
   8. to prawda, tyle że tu chodzi o to, że nawet tuż za miedzą mogą być fajne miejsca!

   A co do tego, że PL nie jest najnudniejsza - to prawda! Generalnie w tym tekście miałem na myśli też to, że nie mają racji ludzie, którzy wyśmiewają się z polskich atrakcji. Moim zdaniem polskie atrakcje są fajne (co nie znaczy, że za granicą nie ma ciekawych miejsc), myślę, że ten tekst może się przydać np. ludziom, którzy z jakichś przyczyn nie jeżdżą za granicę i pokazać im, że nawet spędzając urlop w kraju, nie muszą zostawać w przysłowiowej Koziej Wólce, tylko mogą jechać coś zobaczyć. A z fragmentem o historii i kulturze - 1000% zgody!

   Usuń
 3. Kraków to moje ukochane miasto w Polsce i niesamowicie cieszę się, że od października mogę tutaj mieszkać.
  Ogólnie Polska to śliczny kraj i trochę smuci mnie fakt, że ludzie zachwycają się zagranicznymi miejscowościami, a kompletnie nie doceniają tego, co mają pod nosem. Pewnie, że miło jest pojechać na wakacje do Włoch czy Hiszpanii, ale weekend spędzony gdzieś w polskim zaciszu też może być fenomenalnie spędzonym czasem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 100% zgody! Ja, chociaż jestem z Krakowa, to lubię też Warszawę - czego moi znajomi w sporej części nie rozumieją :)

   Usuń
 4. My ostatnio też właśnie zaczęliśmy doceniać turystykę po Polsce (chociaż w sumie nigdy jakoś też od niej nie stroniliśmy). Mało tego, skupiliśmy się na 1 regionie, "naszej" Opolszczyźnie. I jesteśmy w nieustannym szoku, bo cały czas odkrywamy coś nowego i ciekawego. Polskę naprawdę warto zwiedzać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! Ja, zanim zacząłem jeździć na dłuższe wyjazdy, dość intensywnie zwiedzałem Jurę Krakowsko-Częstochowską - wtedy nawet jeszcze bloga ani FB nie miałem ;)

   Usuń
 5. Zgadzam się z wszystkimi punktami z twojej listy Szymon oprócz jednego. Warszawa nie jest jedną z ładniejszych w Europie :) Śmiem twierdzić, że większość jest ładniejsza, ale każdy ma swoje zdanie :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jakoś lubię Warszawę :) i wiem, są ładniejsze stolice, ale W-wa najbrzydsza nie jest, najbrzydszy u mnie na chwilę obecną jest Londyn ;)

   Usuń
 6. I jeszcze morze;)
  Po Erasmusie stwierdziłam, że ludzie nie doceniają tego, co mają w Polsce;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polskie morze niezbyt lubię ;) za bardzo zatłoczone ;)

   Usuń
 7. Polska jest piękna! Zawsze tak uważałam. Tylko wiadomo, że jest mało "egzotyczna" i nie można się nią pochwalić. W tym wszystkim co napisałeś jest jedna rzecz z którą się nie zgodzę - Warszawa. Nigdy mnie nie zachwyciła. Według mnie o wiele lepiej pojechać do Krakowa czy Wrocławia, a jeżeli na północ to do Gdańska. Zabrakło mi też propozycji naszego Bałtyku!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jestem z Krakowa, a Kraków to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce, więc uznałem, że nie ma sensu go reklamować w tym poście. A Bałtyku nie lubię (chyba, że poza sezonem)

   Usuń
 8. Polska to zdecydowanie fajny kraj pod względem podróżniczym i zgadzam się prawie ze wszystkim co napisałeś, poza punktem drugim. O Warszawie (a jestem z Warszawy). Po pierwsze, za porównanie Warszawy do Moskwy oberwałbyś od miłośników obu miast. Serio serio. Nie ma tam jakoś szczególnie dużo przestrzeni, chyba że za przestrzeń uznajesz szerokie ulice czy parkingi. I nie jest raczej jedną z ładniejszych stolic w Europie. Jak już ktoś wspominał, to zalepione reklamami miasto. Dodatkowo urbanistyką nie zawsze kierują pobudki inne niż zysk i chociażby wyburzane są perełki architektury. Co do zieleni też miałabym poważne wątpliwości... Do Warszawy warto przyjechać, bo jest tam wiele miejsc wartych zobaczenia, ale nie stawiałabym jej jako jednej z najlepszych cech Polski. Ale poza tym się zgadzam. A na Mazurach dawno nie byłam i bardzo chętnie bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie się W-wa bardzo kojarzy z Moskwą [tak samo jak warszawska starówka z Rygą ;) ]. Przestrzeń to np. Wawer, Praga (ta część tuż przy Wiśle) - a samo centrum to szerokie ulice i dosyć sporo miejsca [jak np. pod Warsaw Spire]. Inna sprawa, że ja jestem z Krakowa, więc może być tak, że "dużo miejsca" znaczy dla mnie coś innego, niż dla większości ludzi ;)

   Usuń
 9. Uważam, że Polska jest świetną destynacją wakacyjną dla obcokrajowców, ale jeszcze niezbyt docenianą. Wydaje mi się, że jednak powoli się to zmienia, w końcu jako kraj mamy do zaoferowania bardzo dużo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i nie tylko dla obcokrajowców... dość dużo Polaków jeździ na wakacje po kraju. To prawda, PL ma dużo do zaoferowania!

   Usuń
 10. chyba każdy przechodzi etap fascynacji zagranicą, a dopiero po jakimś czasie przychodzi refleksja, że Polska też jest naprawdę fantastyczna i ma wiele do zaoferowania. Fajnie, że u Ciebie tak szybko jest ten etap :) mi najwięcej do myslenia dało jak bardzo zagraniczni znajomi Polską się zachwyzali, wtedy zauważyłam, że naprawdę jesteśmy jednym z ciekawszych krajów w Europie i mamy chyba wszystko co trzeba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja tak naprawdę dopiero po pewnym czasie zauważyłem, że Polska jest fajna ;) i rzeczywiście to jeden z ciekawszych krajów europejskich :)

   Usuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com