9 lipca 2014

Witaj, Litwo! Zamek w Trokach.

30 czerwca 2014
Właśnie wczoraj wróciłem z wyjazdu (zorganizowanego ;-/) do Petersburga. Pierwszym krajem była Litwa. Geograficznie bardzo ładna, historycznie też niczego sobie ;-). Dobra, teraz nie będę już wdawać się w długawe wstępy i zacznę pisać. :-)

O 5.00 rano wyjechaliśmy z Olkusza w kierunku Litwy. Droga wiodła przez całą Polskę (drogi takie sobie). Mijaliśmy też Głęboki Bród (pamiętacie Suwalszczyznę? ;-)). O 14.30 jesteśmy na przejściu granicznym Polska/Litwa. Kontroli nie ma, tylko zatrzymujemy się po winietę - jest prawie 15.00, a właściwie 16.00, bo czas się zmienia.

Jedziemy ok. 2 godzin do Trok, gdzie znajduje się tytułowy zamek. Miejsce dość ładne, aczkolwiek nadpsute turystyką. Fajne jest to,
że twierdza jest na jeziorze (w ciekawej scenerii). Kilka(dziesiąt) fotek:

Czarna Hańcza!!! :-D

Pierwsza fotka z Litwy - typowy krajobraz.Nasz ćwierćprzewodnik - nazwany tak, bo był z nami tylko na 1/4 wycieczki :-)Kolczuga na zamku w Trokach.Trony - największa sala.
Potem dowiedzieliśmy się też co nieco o Karaimach - jednym z odłamów Żydów. Polska społeczność karaimska jest malutka - ok. 200 osób (ok. 1600 żyje w Europie).


 Po lewej świątynia karaimska w Trokach - jedna z nielicznych na świecie, a na pierwszym planie dom karaimski - można go rozpoznać po takim ułożeniu okien.Po zwiedzeniu zamku w Trokach odjechaliśmy 30 km na wschód do Wilna - tam spaliśmy. Hotel był OK.Pierwsze zdjęcie z Wilna - może czas już na nowy tag pt. "Koszmary architektury"? W końcu to też element wszelkich podróży. ;-)

Jadalnia w hotelu.

Tuż przy naszym stoliku znajdowało się akwarium - czegoś takiego na wschodzie chyba byście nie oczekiwali? Ale kraje bałtyckie coraz bardziej idą w stronę Zachodu - nawet Białoruś i Ukraina już się europeizują. Po prawdzie smutny to widok - euro w byłym ZSRR ;-/.

Ogólnie wrażenia z Litwy całkiem dobre (to mój 3. raz w tym kraju). Troki, jak wyżej pisałem, nadpsute turystyką, a co do Wilna - będzie w kolejnym wpisie ;-). Państwo ładne geograficznie, ciekawe i w ogóle - warto tu przyjechać.

S.

PS. Nie piszę o poszczególnych eksponatach z Trok, bo kto by to spamiętał? ;-)
Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com