piątek, 6 listopada 2015

Zlatibor&Zlatar praktycznie.

W związku z tym, że temat dwóch serbskich pasm górskich: Zlatiboru i Zlataru jest ostatnio na tapecie, postanowiłem przygotować regionalne informacje praktyczne (bo to na tyle duży rejon, że można go oddzielnie opisać).
Zlatibor leży na południowym zachodzie Serbii, blisko granicy z Bośnią i Czarnogórą. Jakieś 30 km na południe od niego znajduje się Zlatar - sąsiednie góry, ale o zupełnie innym charakterze, do tego leżące częściowo w Czarnogórze. Stolicą całego regionu jest miasteczko Zlatibor (a jakżeby inaczej!).

Generalnie rzecz biorąc, Zlatibor to taki raczej pagórkowaty rejon z lasami i połoninami, ale bez jakichś ostrych szczytów - coś jak nasze Bieszczady. Natomiast Zlatar jest już zupełnie inny - wyższe góry (do 1755 m.n.p.m.), trochę skał, mniej drzew i połonin, do tego znacznie bardziej widowiskowe krajobrazy.
Wydaje mi się, że te pierwsze góry są raczej dla miłośników pieszych wędrówek i dla tych, którzy kochają przestrzeń i ciszę (my, mimo środka sezonu - byliśmy tam 19 lipca - nie spotkaliśmy w Zlatiborze nikogo). Natomiast Zlatar jest bardziej "górski", tzn. jest kilka jezior i zalewów (czyli coś dla pływaków - w niektórych można się kąpać, co zresztą bardzo polecam, bo woda jest czysta i przyjemna, oprócz tego sceneria jest bezcenna), wzniesienia są wyższe i widoki lepsze - takie połączenie Fogaraszy z Tatrami i jeszcze jakimiś innymi górami ;)

Co do głównych atrakcji tych dwóch rejonów - w Zlatiborze zobaczymy m.in. wodospad Gostilje, a w Zlatarze - kanion Uvac czy przełęcz Jabuka (z tych miejsc relacja już była). Na zachętę do odwiedzenia tych miejsc wrzucam parę zdjęć:

Reasumując, można powiedzieć tak - Zlatibor jest lepszy do pieszych wędrówek (a, no i do spania! Osobiście tego doświadczyłem! ;) ), a Zlatar do podziwiania widoków. Niemniej jednak uważam, że oba regiony warto odwiedzić, bo oba są piękne na swój sposób :)

Może zainteresować Cię też:
W Serbii byłem do tej pory 3 razy. Wybierasz się tam? Przeczytaj moje teksty o niej. A jeśli chcesz dowiadywać się o, co u mnie i o moich podróżach na bieżąco, dołącz do grona czytelników na FB (facebook.com/zamiedzaidalej).

S.

14 komentarzy:

 1. Wybieram Zlatar - zdecydowanie piękniej! Wiele tras tam przeszliście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam raczej nie chodziliśmy, tylko autem ;) ale za to więcej chodzenia będzie później, w okolicach Albanii :)

   Usuń
 2. Pamiętam jak przejeżdżaliśmy przez Zlatar na motocyklu. Niesamowite widoki!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, Serbia przedstawia się bardzo atrakcyjnie - szczególnie na ostatnim zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ludzie traktują ją tranzytowo... jak jesteśmy w tamtej okolicy, to koniecznie zatrzymujemy się w Serbii, bo to piękne i różnorodne państwo, w którym jest pełno ciekawych miejsc do zobaczenia.

   Usuń
 4. Zlatar w ogóle mi się nie kojarzy z Serbią, kilka razy przez nią przejeżdżałam i zawsze kojarzyła mi się z niewielkimi pagórkami, ciekawe. A orientujesz się,czy mają oznakowane trasy do samodzielnego przejścia? Bo na Bałkanach nadal o to trudno (co zresztą dodaje im uroku, ale wędrówki nie ułatwia:P)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile wiem, to raczej nie, panuje generalnie wolna amerykanka w chodzeniu (na całych Bałkanach). Trzeba na orientację, jak jest jakiś szlak, to słabo oznaczony ;)

   Usuń
 5. Cudowne zdjęciam aż człowiek ma ochotę spakować plecak...

  OdpowiedzUsuń
 6. Pojechałabym w oba miejsca, żeby sprawdzić to wszystko na własnej skórze! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla zdjęć wybrałabym obydwa miejsca :)

  OdpowiedzUsuń