21 grudnia 2015

Jak zaplanować sobie urlop na 2016?

Jak co roku, w okolicach Bożego Narodzenia czy Sylwestra, ludzie mają problem: jak zaplanować urlop na nadchodzący rok? Co prawda sam, chodząc do szkoły, nie mam takich problemów, ale... w znacznej mierze planuję urlop mojemu Tacie. Powód jest bardzo prosty - po prostu należę do osób, które potrafią umiejętnie planować, to ja też najczęściej ustalam terminy wyjazdów...


Wskazówki ogólne

 • Poluj na długie weekendy! Dla przykładu, 11 listopada może wypadać w poniedziałek. Do tego dochodzą Ci jeszcze 9 i 10 (sobota i niedziela) - no i są trzy dni wolnego bez brania urlopu. Albo 1 i 3 maja to odpowiednio poniedziałek i środa. Wtedy bierzesz wolne 2, 4 i 5 maja - czyli z 3 dniami urlopu masz 9 dni wolnego (29.04 - 7.05)
 • Poluj na okazje! Jeśli planujesz dłuższe wolne, sprawdź, czy w jego okresie nie wypada jakieś święto (w dzień powszedni). Normalnie na 3 tygodnie wolnego musisz brać 15 dni urlopu. A może uda się wziąć tylko 14, bo np. w tym okresie wypadnie Boże Ciało?
 • Wyruszaj w soboty rano! Na Bałkany wyruszyliśmy właśnie w sobotę rano (koło 4.30). W efekcie, tego dnia przejechaliśmy ponad 800 km przez cztery kraje i jeszcze pozwiedzaliśmy :)
 • Wracaj z dłuższych wyjazdów w niedziele! Z kwietniówki wróciliśmy właśnie w niedzielę. Inna sprawa, że przyjechaliśmy ok. godziny 3-4 rano, a nie wieczorem, z bardzo prostego powodu: trzeba zostawić sobie chociaż kilkanaście godzin rezerwy czasowej. A, no i trzeba przecież chwilę odpocząć po podróży ;)

2016

W 2016 mamy kilka długich weekendów. Poniżej przedstawię najkorzystniejsze według mnie propozycje wzięcia urlopu na 2016 rok (przy urlopie - pierwsza to ilość wykorzystanych dni, a druga - ilość dostępnych):

1. Początek roku to dwa dni wolne - 1 i 6 stycznia. Szczerze mówiąc, ja bym w tej sytuacji nie brał urlopu (bo to sam początek roku) i wykorzystał tylko okres 1-3 stycznia (bo to jest piątek - niedziela). 3 dni wolnego, 0/26 dni urlopu!

2. Na kolejne wolne trzeba dłuuugo czekać - do końca marca. Wielkanoc w tym roku wypada wcześnie, bo 27-28 marca (wolne 26-28.03). Tak samo jak w styczniu: 0/26 dni urlopu, 3 dni wolnego!

3. Przełom kwietnia i maja (30.04 - 3.05) jest bardzo dobrym okresem na przerwę. Niestety, wtedy trzeba wziąć jeden dzień urlopu (poniedziałek, 2 maja). Czyli 1/26 dni urlopu, 4 dni wolnego.

4. Kolejna dobra okazja na wolne jest też jeszcze w maju. Dotyczy dokładnie okresu 21 - 29.05, czyli okolic Bożego Ciała, które wypada 26 maja. Bierzemy 4 dni urlopu i cieszymy się długim, 9-dniowym wolnym! 5/26 dni urlopu, 9 dni wolnego.

5. Następne, najdłuższe, i najbardziej urlopożerne wolne (zakładam, że nie lubisz 40-stopniowych upałów i chcesz się nacieszyć jeszcze letnią pogodą): 13 sierpnia - 4 września. W tych dniach wypada Święto Matki Boskiej Zielnej (15.08), które w 2016 jest w poniedziałek. Czyli bierzesz 14 dni urlopu, ale cieszysz się 23 dniami wolnego! (19/26 dni urlopu, 23 dni wolnego)

6. Kolejna okazja do urlopu zdarzy się dopiero na przełomie października i listopada (29.10 - 1.11). Urlop musisz wziąć tylko 31 października (poniedziałek). 1 dzień urlopu, 4 dni wolnego! (20/26 urlopu, 4 wolnego)

7. Listopad jest w 2016 wyjątkowo fajny kalendarzowo. 11 - 13 listopada (pt - nd) to 3 dni wolnego i brak konieczności brania urlopu! (20/26 dni urlopu, 3 dni wolne)

8. Oczywistym długim weekendem pod koniec roku jest Boże Narodzenie. 24-26 grudnia (sb - pn) to także 3 wolne dni bez konieczności brania urlopu. (20/26 dni urlopu, 3 dni wolne).

Sumarycznie - 20 dni dobrze rozlokowanego urlopu daje 52 dni wolne (wyłączając niewymienione powyżej zwykłe weekendy).

A pozostałe 6 dni można zostawić sobie jako rezerwę, przenieść na następny rok, albo dołączyć do jednej z wymienionych tu przeze mnie propozycji :)

Może zainteresować Cię też:

Ciekawią Cię sztuczki podróżnicze? Znam kilka, przeczytaj moje teksty o nich. A jeśli chcesz dowiadywać się o tym, co u mnie i o moich podróżach na bieżąco, dołącz do grona czytelników na FB (https://www.facebook.com/zamiedzaidalej).

S.
Share:

20 komentarzy:

 1. Na szczęście rzuciłam pracę, w której nie dało się nic planować! :) A zaplanowanie wyjazdu w długi weekend graniczyło z cudem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rzeczywiście taka praca, gdzie nie da się mieć w sensownym terminie urlopu, to raczej jest mało fajna :/

   Usuń
 2. Ja też na wolnej stopie. Praca freelancera bywa nieźle stresująca, ale najlepszym bonusem jest właśnie możliwość planowania urlopu w dowolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, szkoła jest u mnie jak etat i nie bardzo mogę się wyrwać wtedy, kiedy chcę. A na blogu uprawiam freelancing i to znacznie lepsze :)

   Usuń
 3. Bardzo przydatne! Widać, że jak się dobrze pokombinuje to można spędzić kilka miłych weekendów na krótkich wyjazdach, plus wyjechać gdzieś na dłużej na dwa tygodnie. Problem tylko z biletami na samolot, czasami nie da kupić się tanich w konkretnym terminie. Szczęśliwy twój tata, że ma takiego organizatora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można gdzieś pojechać lądem, wtedy łatwiej jest pokombinować, bo jest więcej alternatywnych środków transportu ;) (a ten dłuższy wyjazd to nawet na nieco ponad 3 tyg.! ;) )

   Usuń
 4. Bardzo sprytne :) musze wpisac w moj plan urlopow :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja pisanina okazała się przydatna! :)

   Usuń
 5. dobry poradnik jak zaplanować urlop. Teraz trzeba jeszcze poszukać i zakupić tanie bilety na podane przez Ciebie terminy i można ruszyć w drogę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki! A, i trzeba jeszcze, żeby jakaś promocja na te terminy była. Jak nie ma, to gdzie indziej, ale lądem. Ważne, żeby gdzieś pojechać ;)

   Usuń
 6. Jeszcze w szkole, a innym planujesz urlopy, nieźle :) ja też zawsze poluję na długie weekendy święta, ale mam jeszcze takie szczęście, że dostaję dodatkowe 12 dni wolnego w roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, no to masz fajnie, jak 38 dni urlopu i jeszcze weekendy. Żyć, nie umierać! ;)

   Usuń
 7. Super sprawa z tą ściągą długich weekendów i świąt - dzięki :)) a do tego właśnie się dowiedzieliśmy, że skoro pasowałoby na kolejne święta wrócić już do Polski, to tym razem już w marcu trzeba zawijać do domu... dobrze wiedzieć!!! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to cieszę się, że moje pisanie okazało się przydatne ;)

   Usuń
 8. My póki co żadnych planów wakacyjnych jeszcze nie mamy. Dyspozycja czasowa jest non stop, więc reszta zależy od pogody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. generalnie my planujemy urlop z rocznym wyprzedzeniem, Tata nie ma za dużo urlopu (26 dni), więc staramy się wykorzystywać długie weekendy.

   Usuń
 9. Świetne zestawienie bardzo przydatnych informacji, lubię takie poradniki, chętnie z nich korzystam, bo sama nie mam czasu ich przygotowywać. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przydatny wpis i fajna ściąga z weekendami dłuższymi:))

  OdpowiedzUsuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com