21 września 2016

Litewski poradnik drogowy. Autem na Litwę

Na Litwie byłem 5 razy, z czego 3 autem. Większość Polaków ciągnie do najbardziej znanych miejsc w tym kraju - Wilno, Kowno, Troki... reszta Litwy najczęściej pozostaje nieodkryta. Czasami też Litwa jest krajem tranzytowym (do Rosji czy Estonii). A co, kiedy chcemy wybrać się na Litwę naszym autem?Potrzebne dokumentyLitwa należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen, więc nie musimy mieć paszportu, wystarczy dowód [osobiście używam paszportu]. Na granicy polsko-litewskiej (tak samo, jak i litewsko-łotewskiej) nie ma kontroli granicznych. Potrzebujemy najbardziej podstawowych dokumentów:
 • prawo jazdy (nie potrzebujemy międzynarodowego, wystarczy polskie)
 • ubezpieczenie OC (nie musimy kupować Zielonej Karty)
 • paszport albo dowód osobisty
 • w przypadku sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie jedzie - jego pisemna zgoda z potwierdzeniem PZM-otu. Więcej informacji znajdziecie na stronie PZM.


Poruszanie się po Litwie


AutostradyAutostrad jest zasadniczo niewiele (dwie - A1 Wilno-Kłajpeda i A2 Wilno-Panevezys), ale są dobrej jakości, porównywalne-nieco lepsze od polskich. Dla osobówek są bezpłatne.Drogi magistralne i regionalneDrogi magistralne są oznaczone numerami A3 - A18. Odpowiadają w zasadzie polskim jednopasmowym krajówkom; generalnie są raczej szerokie, jedzie się po nich dość szybko (nawet 120 km/h). Natomiast drogi regionalne [3-cyfrowe numery, coś jak wojewódzkie] to węższe siostry magistralnych - od tych ostatnich różnią się też tym, że znaczna ich część przebiega przez wsie i miasteczka. Poza tym jest dość podobnie, bo nie są dziurawe ani nic w tym stylu.


Drogi boczneNa bocznych drogach czasem pojawia się szuter, ale... jest to bardzo porządny szuter. Krótko mówiąc, pod szutrem jest jeszcze 2 metry podbudowy drogi, co zapobiega dziurom [podobnie jest na główniejszych szosach]. Nie możemy powiedzieć złego słowa na litewskie boczne drogi, bo są dobrej jakości, a jednocześnie nienudne, mimo przebiegania przez równiny.OpłatyJeśli jedziemy osobówką, sprawa jest prosta - opłat niet. Natomiast dla autobusów, ciężarówek i busów autostrady i drogi magistralne są płatne w formie winietki (do kupienia na stacji benzynowej): 6 euro/dzień, a w przypadku pojazdu >3,5 tony - 11 euro/dzień.


Limity celneNa towary, które przewozimy na własny użytek, nie ma żadnych limitów. Wyjątkami są alkohol, tytoń i leki psychotropowe.


Leki psychotropowe


 • wolno wwieźć zapas pozwalający na 30-dniowy pobyt na Litwie
 • wymagane pisemne zaświadczenie od lekarza

Alkohol


 • 110 litrów piwa
 • 90 litrów wina (w tym do 60 litrów wina musującego)
 • 20 litrów mocnych napojów alkoholowych [powyżej 22%]
 • 10 litrów wyrobów spirytusowych [np. wódki]

Tytoń


 • 800 sztuk papierosów
 • 400 sztuk cygaretek
 • 200 sztuk cygar
 • 1 kg tytoniu

Ogólnie rzecz biorąc, przepisy są podobne do tych obowiązujących w innych krajach UE.


Przepisy drogowe • dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 0,4 promila.
 • obowiązkowe jest zapinanie pasów,
 • kara za parkowanie bez opłaty parkingowej od 23 do 40 euro,
 • przekroczenie prędkości o więcej niż 10 km/h jest karane mandatem (od 11 do 434 (!) euro).


Kultura jazdyZ naszych doświadczeń wynika, że kultura jazdy na Litwie jest porównywalna do polskiej (chociaż zdarzają się incydenty z szybką jazdą - ale gdzie się nie zdarzają?). W ogóle po drogach naszych północno-wschodnich sąsiadów jeździ mniej samochodów. Aha, i miejscowi raczej wiedzą, jak jeździć; będąc na Litwie nie uświadczyłem żadnego wypadku samochodowego.PodsumowanieZasadniczo Litwa jest dobrym krajem na początki samodzielnych wycieczek samochodowych (może nie aż tak, jak Słowacja, ale też niezłym), bo drogi są porządne i jest trochę szutrów, po których jeździ się naprawdę fajnie! Wyjazd raczej nie powinien nastręczać poważniejszych trudności.
Share:

10 komentarzy:

 1. Dzięki za dobre podsumowanie. Zdarzyło mi się jeździć samochodem na Litwie i też potwierdzam, że bez większych zgrzytów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne wskazówki! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi prezentują się zacnie, w szczególności bez nawierzchni. Podróżowanie po tym kraju wydaje się być całkiem przyjemne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szutrówki na Pribałtyce są super! A jeżdżenie po Litwie jest fajne, mimo, że tam gór niet ;)

   Usuń
 4. Oj tak, mandaty na Litwie mogą dać bardzo po kieszeni... kilkaset euro boli, dlatego wszyscy jeżdżą tam przepisowo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak jak na Słowacji ;) Litwini raczej umieją kierować :)

   Usuń
 5. Akurat nie mam w planach Litwy, ale taki poradnik na pewno przyda się na przyszłość!

  OdpowiedzUsuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com