Potrzebne dokumenty
Litwa należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen, więc nie musimy mieć paszportu, wystarczy dowód [osobiście używam paszportu]. Na granicy polsko-litewskiej (tak samo, jak i litewsko-łotewskiej) nie ma kontroli granicznych. Potrzebujemy najbardziej podstawowych dokumentów:
- prawo jazdy (nie potrzebujemy międzynarodowego, wystarczy polskie)
- ubezpieczenie OC (nie musimy kupować Zielonej Karty)
- paszport albo dowód osobisty
- w przypadku sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie jedzie - jego pisemna zgoda z potwierdzeniem PZM-otu. Więcej informacji znajdziecie na stronie PZM.
Poruszanie się po Litwie
Autostrady
Autostrad jest zasadniczo niewiele (dwie - A1 Wilno-Kłajpeda i A2 Wilno-Panevezys), ale są dobrej jakości, porównywalne-nieco lepsze od polskich. Dla osobówek są bezpłatne.
Drogi magistralne i regionalne
Drogi magistralne są oznaczone numerami A3 - A18. Odpowiadają w zasadzie polskim jednopasmowym krajówkom; generalnie są raczej szerokie, jedzie się po nich dość szybko (nawet 120 km/h). Natomiast drogi regionalne [3-cyfrowe numery, coś jak wojewódzkie] to węższe siostry magistralnych - od tych ostatnich różnią się też tym, że znaczna ich część przebiega przez wsie i miasteczka. Poza tym jest dość podobnie, bo nie są dziurawe ani nic w tym stylu.
Drogi boczne
Na bocznych drogach czasem pojawia się szuter, ale... jest to bardzo porządny szuter. Krótko mówiąc, pod szutrem jest jeszcze 2 metry podbudowy drogi, co zapobiega dziurom [podobnie jest na główniejszych szosach]. Nie możemy powiedzieć złego słowa na litewskie boczne drogi, bo są dobrej jakości, a jednocześnie nienudne, mimo przebiegania przez równiny.
Opłaty
Jeśli jedziemy osobówką, sprawa jest prosta - opłat niet. Natomiast dla autobusów, ciężarówek i busów autostrady i drogi magistralne są płatne w formie winietki (do kupienia na stacji benzynowej): 6 euro/dzień, a w przypadku pojazdu >3,5 tony - 11 euro/dzień.
Limity celne
Na towary, które przewozimy na własny użytek, nie ma żadnych limitów. Wyjątkami są alkohol, tytoń i leki psychotropowe.
Leki psychotropowe
- wolno wwieźć zapas pozwalający na 30-dniowy pobyt na Litwie
- wymagane pisemne zaświadczenie od lekarza
Alkohol
- 110 litrów piwa
- 90 litrów wina (w tym do 60 litrów wina musującego)
- 20 litrów mocnych napojów alkoholowych [powyżej 22%]
- 10 litrów wyrobów spirytusowych [np. wódki]
Tytoń
- 800 sztuk papierosów
- 400 sztuk cygaretek
- 200 sztuk cygar
- 1 kg tytoniu
Ogólnie rzecz biorąc, przepisy są podobne do tych obowiązujących w innych krajach UE.
Przepisy drogowe
- dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 0,4 promila.
- obowiązkowe jest zapinanie pasów,
- kara za parkowanie bez opłaty parkingowej od 23 do 40 euro,
- przekroczenie prędkości o więcej niż 10 km/h jest karane mandatem (od 11 do 434 (!) euro).
Kultura jazdy
Z naszych doświadczeń wynika, że kultura jazdy na Litwie jest porównywalna do polskiej (chociaż zdarzają się incydenty z szybką jazdą - ale gdzie się nie zdarzają?). W ogóle po drogach naszych północno-wschodnich sąsiadów jeździ mniej samochodów. Aha, i miejscowi raczej wiedzą, jak jeździć; będąc na Litwie nie uświadczyłem żadnego wypadku samochodowego.
Podsumowanie
Zasadniczo Litwa jest dobrym krajem na początki samodzielnych wycieczek samochodowych (może nie aż tak, jak Słowacja, ale też niezłym), bo drogi są porządne i jest trochę szutrów, po których jeździ się naprawdę fajnie! Wyjazd raczej nie powinien nastręczać poważniejszych trudności.
Dzięki za dobre podsumowanie. Zdarzyło mi się jeździć samochodem na Litwie i też potwierdzam, że bez większych zgrzytów.
OdpowiedzUsuńfajnie się jeździ, Litwa ma dobre drogi
UsuńŚwietne wskazówki! Dzięki :)
OdpowiedzUsuńproszę! :)
UsuńDrogi prezentują się zacnie, w szczególności bez nawierzchni. Podróżowanie po tym kraju wydaje się być całkiem przyjemne :)
OdpowiedzUsuńszutrówki na Pribałtyce są super! A jeżdżenie po Litwie jest fajne, mimo, że tam gór niet ;)
UsuńOj tak, mandaty na Litwie mogą dać bardzo po kieszeni... kilkaset euro boli, dlatego wszyscy jeżdżą tam przepisowo ;)
OdpowiedzUsuńtak jak na Słowacji ;) Litwini raczej umieją kierować :)
UsuńAkurat nie mam w planach Litwy, ale taki poradnik na pewno przyda się na przyszłość!
OdpowiedzUsuńdzięki :)
Usuń