29 marca 2017

Wesoły Cmentarz

O Wesołym Cmentarzu (Cimitrul Vesel) po raz pierwszy dowiedziałem się przed naszym zapoznaniem się z Rumunią. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego, więc uznałem, że po prostu musimy zobaczyć to miejsce, tym bardziej, że jego okolice też są całkiem fajne - trochę lasu, trochę pagórów. Specjalnie nawet zmieniłem trasę, żeby tam być - i od tamtej pory tak jakoś wychodzi, że dość często tam zajeżdżamy (złożyło się tak, że byliśmy w 2014, 2015 i 2016).


Nagrobki na Wesołym Cmentarzu (wrzesień 2016)Skąd w ogóle ten Wesoły Cmentarz?


Wesołego Cmentarza pewnie w ogóle by nie było (albo nie byłby wesoły), gdyby w 1935 roku rumuński ludowy artysta, Stan Ioan Patras nie wpadł na pomysł, żeby zacząć rzeźbić drewniane nagrobki z krótkimi wierszykami opisującymi życie zmarłych. Wykonał ich ponad 700 (do swojej śmierci w 1977 roku), ale powstają nadal - jego uczeń, Dumitru Pop Tincu, rozwija cmentarz do dzisiaj.

"Wesołość" bierze się tam głównie z kolorów. Obrazki przedstawiające zmarłych są namalowane różnokolorowymi farbami, a większość nagrobka jest pomalowana na specyficzny niebieski (który dorobił się nawet własnej nazwy - tak zwany Sapanta Blue). W zestawieniu z szarymi płytami na innych cmentarzach, nazwa chyba już przestaje być dziwna :)

Sapanta (wrzesień 2016)

Wesoły Cmentarz w kwietniu 2015 "na poważnie" ;)

Poza sezonem na cmentarzu jest prawie pustoPołożenie


Na początku byłem dosyć zaskoczony tym, gdzie to w ogóle jest. To chyba... najbliższa Polsce rumuńska atrakcja! Według drogi od granicy do Sapanty (tak nazywa się wioska z cmentarzem) jest nieco ponad 300 km, a w linii prostej - 180. Jest stąd bardzo blisko na Ukrainę, tylko rzeka Tisza (pl. Cisa) oddziela wieś od sąsiedniego kraju.

Wjazd do Sapanty (sierpień 2014)


Sam Cimitrul Vesel jest prawie w centrum Sapanty. Wieżę cmentarnej cerkwi widać jeszcze przed wjazdem do wioski (szczególnie od strony Sighetu Marmatiei), a poza tym dojazd do tego miejsca jest oznaczony tak zwanymi brązowymi tablicami. W okolicy, nawet poza sezonem, są stoiska z różnymi pamiątkami, ogólnie jest trochę cepeliowy klimat. Poza tym wioska, chociaż powoli staje się turystycznym miasteczkiem, nie różni się za bardzo od innych rumuńskich miejscowości.

Lato 2014, Wesoły Cmentarz

Sapanta w wersji jesiennej
  
Pierwsza wizyta w Sapancie, widać, że to miejsce jest dosyć znane
Informacje praktyczne


 • Opłata za wstęp (2014) - 5 RON/osoba (nie zawsze ją pobierają; chociaż byliśmy tam w 2015 i 2016, to wtedy nie płaciliśmy - po prostu wypadało nam tak, że odwiedzaliśmy cmentarz wieczorem i nikt nas za to nie skasował)
 • Cmentarz nie jest jakiś ogromny, ale nagrobków jest masa - po prostu są dosyć ciasno ułożone w rzędy obok siebie. A mimo to jest tam pewien "klimat"...


Moje wrażenia


Generalnie lubię to miejsce - mam chyba podobnie jak z Sighisoarą, bo chociaż coraz bardziej się cepeliuje (chociaż nie aż tak, jak to jest w mieście Draculi), to jednak jest tam fajnie. I jakoś tak się zawsze składało, że zajeżdżaliśmy na Wesoły Cmentarz - nawet jeśli niekoniecznie było nam to po drodze ;)

Cerkiew na Cimitrul Vesel widziana z wioski


Może zainteresować Cię też:


Rumunię odwiedziłem do tej pory 4 razy, w 2014, 2015 i 2016 roku. Wybierasz się tam? Przeczytaj moje artykuły o niej. A jeśli chcesz dowiadywać się o moich podróżach na bieżąco, dołącz do czytelników na Facebooku! (https://facebook.com/zamiedzaidalej)
Share:

2 komentarze:

 1. a byłeś przy tej cerkwi w drugiej części wsi (bliżej granicy), która ma ponoć najwyższą drewnianą wieżę w Rumunii? Bo widzieliśmy ją z daleka, ale zabrakło czasu aby podjechać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tam akurat nie byliśmy - z drogi widać ją tak słabo, że nie zwróciliśmy uwagi :/ (+ to był już 1/2 września, trzeba było wracać do PL)

   Usuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com