26 lutego 2016

Macedońskie informacje praktyczne.

W Macedonii byliśmy co prawda tylko raz, ale było naprawdę świetnie! Z perspektywy czasu strasznie żałuję, że nie zobaczyliśmy więcej w tym pięknym kraju, poprzestając na odwiedzeniu jego zachodniej, głównie muzułmańskiej części. Macedonia była moim marzeniem chyba jeszcze wcześniej niż Czarnogóra - jak patrzyłem na zdjęcia, to coraz bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że tam musi być super. Okazja do podróży nadarzyła się jednak dopiero w ubiegłym roku, po czterech latach czekania na wyjazd!Wizyta w Macedonii nie była długa - odwiedziliśmy ją tylko na dwa dni. Co prawda chcieliśmy pojechać w jej inne rejony, dalej na wschód (i wracać przez Serbię i Kosowo), ale właśnie w Macedonii zupełnie zmieniliśmy koncepcję wyjazdu i zamiast na wschód, pojechaliśmy na... zachód, ponownie do Albanii, odwiedzając także Jezioro Prespanskie.Dla kogo Macedonia?

Macedonia wcale nie jest krajem dla każdego. Odnajdą się tu na pewno osoby, które lubią góry, bo jest to generalnie kraj wyżynno-górzysty (oprócz doliny Vardaru). To raczej miejsce dla ludzi, którzy chcą sobie odpocząć (dla fanów kurortów jest Jezioro Ochrydzkie, dla tych, którzy wolą wypoczywać w inny sposób - w zasadzie cała reszta kraju :) ) od szybkiego życia i lubią naturę.
Ceny w Macedonii

Środkiem płatniczym używanym w tym kraju jest denar macedoński (MKD). 1 denar = 7 groszy, 1 złoty = 14,08 denara (26/02/2016). Macedonia jest jednym z tańszych krajów pod względem podróżowania, jest dosyć podobnie jak w Serbii i raczej taniej niż w Czarnogórze. Złotówki nie da się w Macedonii wymienić (jak już, to największa szansa na wymianę jest w typowo turystycznych miejscach i po beznadziejnym kursie), dlatego trzeba wziąć euro albo dolary.

Przepisy wjazdowe

Od 2006 roku Polacy mogą przebywać w Macedonii do 90 dni bez wizy. Jadąc tam, można posługiwać się paszportem lub dowodem osobistym. Pogranicznicy bezproblemowo dają pieczątki, tylko trzeba poprosić :)


W jakim stanie są drogi?

Stan macedońskich dróg jest niezły. Co prawda Macedonia była w Jugosławii jedną z najbiedniejszych republik, ale drogi są naprawdę dobre - nie ma się czego obawiać!


Co zjeść?

Tak jak w przypadku Czarnogóry, jedzenie jest bardzo podobne do serbskiego i tak samo dobre! Macedonia jest w zasadzie na porównywalnym poziomie cenowym, jak Serbia, więc można tam dobrze i tanio zjeść.

Co zobaczyć?

Niestety, odwiedziliśmy tylko zachodnią Macedonię, więc będzie tylko mapka tej części kraju:


1. Dżepiszte - to jedna z tych wiosek, które mija się i się ich w zasadzie nie zauważa. Ale akurat Dżepiszte wyróżnia bardzo ładny meczet i nietypowe położenie - tuż przy granicy z Albanią, miejscowość jest od niej oddalona tylko o 700 m!2. Struga - nic ciekawego, jeden wielki kurort. Jedyna fajna rzecz to jezioro, które o dziwo jest w tym miejscu czyste!

3. Jezioro Ochrydzkie - bardzo fotogeniczne, czyste i przejrzyste, nawet w kurortach. Chyba więcej argumentów nie trzeba?

4. Ohrid (Ochryda) - jechaliśmy przez to miasto tylko tranzytowo. Wyglądało dosyć ciekawie, ale strasznie dużo turystów...5. Park Narodowy Galicica (czyt. Galiczica) - odsyłam do relacji. Piękne miejsce! :)

6. Jezioro Prespanskie - podobnie jak Ochrydzkie, tylko że nie ma tam tylu osób, jest bardziej górzyście i jezioro jest podzielone pomiędzy trzy kraje (a nie dwa, jak w przypadku Ochrydzkiego).

Macedonię odwiedziłem w trakcie podróży po Bałkanach w 2015 roku. Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj moje artykuły o niej! A jeśli chcesz dowiadywać się o tym, co u mnie i o moich podróżach na bieżąco, dołącz do grona czytelników na FB (facebook.com/zamiedzaidalej).

S.
Share:

12 komentarzy:

 1. dlaczego piszesz Galichica? :> To jakaś angielska transkrypcja, albo po polsku Galiczica albo w oryginale Galičica :)

  Co do miejsc do zwiedzenia: Skopje - kicz, kolorowe fontanny i ciekawa dzielnica muzułmańska. Kanion Matka. Tetovo - kolorowy meczet. Stobi i Bitola - starożytne miasta. Choć nie da się ukryć, że najładniej jest nad Ochrydem i Prespą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki, już poprawiam! :) w tych miejscach, o których tu napisałeś, niestety nie byłem, więc się nie wypowiadam, to trochę byłoby bez sensu ;)

   Usuń
  2. dlatego dodałem to ze swojej strony :) Opisywanie miejsc, gdzie nie byliśmy, to tak jakby recenzować film, którego nie widzieliśmy :D

   Usuń
 2. ah, warto zajrzeć też do miasta Ochryda :) Dziesiątki zabytkowych cerkwi, twierdza, antyczny teatr i klimatyczne uliczki. Turystów sporo, ale to w końcu miasto-centrum turystyki tego kraju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my przez Ochrydę jechaliśmy, było dość późno, dlatego nie zdecydowaliśmy się na eksplorację. I teraz tego żałujemy, podobnie jak w przypadku Tirany :/

   Usuń
 3. Nigdy nie byłam, pewnie też nie będę ale ciekawie opisany zakątek świata :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, zresztą jak zawsze :) Klasycznie jestem oczarowany opisywanym miejscem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Macedonia jest jednym z moich ulubionych krajów :)

   Usuń
 5. oglądając te zdjęcia mam ochotę zobaczyć to na żywo!

  OdpowiedzUsuń

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować. (więcej informacji w polityce prywatności)

Poznajmy się!

Cześć! Mam na imię Szymon. Cieszę się, że się tu znalazłeś - nie pożałujesz! Znajdziesz tu relacje z moich podróży, praktyczne wskazówki i porady, fotografię podróżniczą i osobiste przemyślenia. Czytaj, oglądaj, inspiruj się i... ruszaj w świat! A jeśli chcesz mnie o coś zapytać, to zwyczajnie napisz do mnie w komentarzu, na Facebooku czy mailem. (więcej o mnie tutaj)

Wesprzyj mnie lajkiem! :)

Moje artykuły

© Szymon Król / Za miedzą i dalej 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone/All rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Blog Archive

BTemplates.com